# OMNI-220-18-50-2C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OMNI-220-18-50-2C
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/omni-220-18-50-2c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/omni-220-18-50-2c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/46/28/8546285-345-1491-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip, Solder Foot
- **Fin Height:** 1.500" (38.10mm)
- **Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-220
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 0.710" (18.03mm)