# OK202-25-OR-V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OK202-25-OR-V
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ok202-25-or-v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ok202-25-or-v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Black
- **Character Size:** 5.55mm H x 3.20mm W
- **Display Format:** 20 x 2
- **Display Type:** OLED
- **Dot Size:** 0.60mm W x 0.65mm H
- **Interface:** I²C, RS-232, TTL
- **Number of Characters:** 40
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 116.00mm x 37.00mm x 25.00mm
- **Text Color:** Red
- **Viewing Area:** 85.00mm L x 18.60mm W
- **Voltage:** 9V ~ 15V