# OHV12-2.0K700P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OHV12-2.0K700P
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ohv12-2-0k700p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ohv12-2-0k700p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 700A
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 1.4 W
- **Size:** 1.73" L x 0.63" W x 1.18" H (44.0mm x 16.0mm x 30.0mm)
- **Type:** High Voltage - Non-Isolated Module
- **Voltage:** 11V