# OH300-61003CV-040.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OH300-61003CV-040.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oh300-61003cv-040-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oh300-61003cv-040-0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/82/2D/CW822DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/82/2D/CW822DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** 卤10ppb
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
- **Type:** VCOCXO
- **Voltage:** 3.3V