# OFNS28-S9.5M-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OFNS28-S9.5M-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ofns28-s9-5m-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ofns28-s9-5m-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/82/1320825-RPC4577-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 2.170" (55.12mm)
- **Length:** 1.690" (42.93mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Arrowhead
- **Opening Size:** 1.380" L x 1.730" H (35.05mm x 43.94mm)
- **Panel Hole Size:** 0.374" (9.50mm), Square
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Round
- **Width:** 0.270" (6.86mm)