# OFNS-16-312-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OFNS-16-312-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ofns-16-312-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ofns-16-312-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/21/60/1321607-RPC4572-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 1.350" (34.29mm)
- **Length:** 1.350" (34.29mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Arrowhead, Winged
- **Opening Size:** 1.130" L x 0.990" H (28.70mm x 25.15mm)
- **Panel Hole Size:** 0.312" (7.92mm)
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Round
- **Width:** 0.270" (6.86mm)