# ODM20-05SC48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODM20-05SC48
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odm20-05sc48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odm20-05sc48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 87%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V