# ODC75-24SC48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODC75-24SC48
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odc75-24sc48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odc75-24sc48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Railway
- **Current:** 3.125A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 75 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.59" H (61.0mm x 57.9mm x 15.0mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V