# ODC150-24SC48-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODC150-24SC48-W
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odc150-24sc48-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odc150-24sc48-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 6.25A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V