# ODB9733-24HHB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB9733-24HHB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb9733-24hhb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb9733-24hhb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 38.4 CFM (1.08m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 59.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 17 W
- **RPM:** 4190 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.3mm H
- **Static Pressure:** 1.900 in H2O (473.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 33.00mm