# ODB9733-24HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB9733-24HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb9733-24hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb9733-24hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/91/8506918-1053-1700-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 33.0 CFM (0.924m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Noise:** 56.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 8.4 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 96mm L x 96mm H
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 33.00mm