# ODB7530-24HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB7530-24HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb7530-24hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb7530-24hb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.8 CFM (0.386m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Noise:** 41.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.8 W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
- **Static Pressure:** 0.560 in H2O (139.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 30.00mm