# ODB600-24LB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB600-24LB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb600-24lb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb600-24lb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 20.0 CFM (0.560m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 120.5mm L x 120.5mm H
- **Static Pressure:** 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 31.00mm