# ODB600-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB600-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb600-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb600-12mb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.0 CFM (0.700m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Noise:** 42.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 120.5mm L x 120.5mm H
- **Static Pressure:** 0.470 in H2O (117.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm