# ODB22599-48HB10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB22599-48HB10A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb22599-48hb10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb22599-48hb10a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/64/8506640-1053-1801-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 835.0 CFM (23.38m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 55.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 110.4 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Static Pressure:** 2.050 in H2O (510.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 3.3 lbs (1.5 kg)
- **Width:** 99.00mm