# ODB1232-48MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ODB1232-48MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/odb1232-48mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/odb1232-48mb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 28.0 CFM (0.784m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Noise:** 49.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.830 in H2O (206.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 32.00mm