# OD9238-48HHBIP68
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-48HHBIP68
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-48hhbip68
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-48hhbip68#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 109.2 CFM (3.06m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.4 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.860 in H2O (214.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.441 lb (200.00 g)
- **Width:** 38.00mm