# OD9238-48HBVXE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-48HBVXE
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-48hbvxe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-48hbvxe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 147.0 CFM (4.12m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 67.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 30 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 1.400 in H2O (348.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm