# OD9238-24HHBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-24HHBXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-24hhbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-24hhbxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm