# OD9238-12HHBXC10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-12HHBXC10A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hhbxc10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hhbxc10a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 110.0 CFM (3.08m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 58.3dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 18.2 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.860 in H2O (214.2 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm