# OD9238-12HHB-VXC5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-12HHB-VXC5
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hhb-vxc5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hhb-vxc5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/50/8506502-1053-1674-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 112.0 CFM (3.14m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control
- **Noise:** 60.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 22 W
- **RPM:** 7100 RPM
- **Size:** Square - 92.5mm L x 92.5mm H
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm