# OD9238-12HB-VXC10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9238-12HB-VXC10A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hb-vxc10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9238-12hb-vxc10a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 135.0 CFM (3.78m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 16 W
- **RPM:** 5400 RPM
- **Size:** Square - 92.5mm L x 92.5mm H
- **Static Pressure:** 0.740 in H2O (184.3 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm