# OD9225-24HBIP68
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9225-24HBIP68
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9225-24hbip68
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9225-24hbip68#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/77/8505778-1053-1862-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.0 CFM (1.40m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 33.0dB
- **Operating Temperature:** 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 3.5 W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.211 lb (95.71 g)
- **Width:** 25.00mm