# OD9225-12MBIP5502A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9225-12MBIP5502A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12mbip5502a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12mbip5502a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Alarm Sensor
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Size:** Square - 92.5mm L x 92.5mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm