# OD9225-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9225-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12mb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/09/87/8509871-1053-1280-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 44.0 CFM (1.23m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 31.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Square - 92.5mm L x 92.5mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm