# OD9225-12LBIP68
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD9225-12LBIP68
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12lbip68
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od9225-12lbip68#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.0 CFM (0.700m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 23.0dB
- **Operating Temperature:** 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.4 W
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.120 in H2O (29.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.211 lb (95.71 g)
- **Width:** 25.00mm