# OD8038-24MB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8038-24MB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24mb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24mb02a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 46.0 CFM (1.29m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 36.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.3 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80.5mm L x 80.5mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm