# OD8038-24LB-VXC01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8038-24LB-VXC01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24lb-vxc01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24lb-vxc01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 83.0 CFM (2.32m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 51.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 7 W
- **RPM:** 4900 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.500 in H2O (124.5 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm