# OD8038-24HBVXC10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8038-24HBVXC10A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24hbvxc10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24hbvxc10a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/83/8505838-1053-1271-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 99.0 CFM (2.77m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 57.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 13 W
- **RPM:** 6300 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.810 in H2O (201.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm