# OD8038-24HBIP69K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8038-24HBIP69K
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24hbip69k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8038-24hbip69k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 71.0 CFM (1.99m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 49.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 7.2 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.580 in H2O (144.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm