# OD8038-12MB-VXC01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8038-12MB-VXC01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8038-12mb-vxc01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8038-12mb-vxc01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 89.0 CFM (2.49m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 54.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10 W
- **RPM:** 5600 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm