# OD8032-12HHB01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8032-12HHB01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8032-12hhb01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8032-12hhb01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.4 CFM (1.55m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 44.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.56 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.320 in H2O (79.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm