# OD8025-12MS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8025-12MS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12ms
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12ms#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 31.0 CFM (0.868m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 28.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 960 mW
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.191 lb (86.64 g)
- **Width:** 25.00mm