# OD8025-12LBXE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8025-12LBXE
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12lbxe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12lbxe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 64.6 CFM (1.81m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 50.3dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 7.2 W
- **RPM:** 5990 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.630 in H2O (156.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm