# OD8025-12HBIP68
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8025-12HBIP68
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12hbip68
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8025-12hbip68#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/75/8505754-1053-1856-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 40.0 CFM (1.12m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 33.0dB
- **Operating Temperature:** 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 2.2 W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.191 lb (86.64 g)
- **Width:** 25.00mm