# OD8015-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8015-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8015-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8015-12mb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/52/8508525-1053-1251-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 23.0 CFM (0.644m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.070 in H2O (17.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm