# OD8015-12HB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD8015-12HB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od8015-12hb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od8015-12hb02a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/67/8505675-1053-1668-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm