# OD7020-12HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD7020-12HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od7020-12hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od7020-12hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/77/8506778-1053-1605-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 41.0 CFM (1.15m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 41.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5.16 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.137 lb (62.14 g)
- **Width:** 20.00mm