# OD7015-12HHB01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD7015-12HHB01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od7015-12hhb01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od7015-12hhb01a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/38/8506386-1053-1607-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 41.0 CFM (1.15m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 44.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.32 W
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.260 in H2O (64.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.111 lb (50.35 g)
- **Width:** 15.50mm