# OD6038-48MBVXC5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6038-48MBVXC5
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6038-48mbvxc5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6038-48mbvxc5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/51/8506517-1053-1617-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm