# OD6038-24LBVXC01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6038-24LBVXC01A
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6038-24lbvxc01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6038-24lbvxc01a#rfq
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 38.0 CFM (1.06m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 50.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.580 in H2O (144.5 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm