# OD6038-12MBVXC5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6038-12MBVXC5
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6038-12mbvxc5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6038-12mbvxc5#rfq
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 48.0 CFM (1.34m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 8 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.970 in H2O (241.6 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm