# OD6038-12HBVXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6038-12HBVXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6038-12hbvxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6038-12hbvxc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/83/8505837-1053-1249-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 61.0 CFM (1.71m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 64.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 17 W
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 1.590 in H2O (396.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm