# OD6025-48LBXE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6025-48LBXE
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6025-48lbxe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6025-48lbxe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 40.0 CFM (1.12m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 53.2dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 5.75 W
- **RPM:** 6050 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.430 in H2O (107.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.00mm