# OD6025-24HHS02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6025-24HHS02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6025-24hhs02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6025-24hhs02a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 32.0 CFM (0.896m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 32.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 2.8 W
- **RPM:** 4390 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.141 lb (63.96 g)
- **Width:** 25.00mm