# OD6025-12MBIP5502A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6025-12MBIP5502A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12mbip5502a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12mbip5502a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 17.0 CFM (0.476m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 25.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.5 W
- **RPM:** 3150 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.141 lb (63.96 g)
- **Width:** 25.00mm