# OD6025-12HS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6025-12HS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12hs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12hs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/49/8505491-1053-1244-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.0 CFM (0.700m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 1.68 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.141 lb (63.96 g)
- **Width:** 25.00mm