# OD6025-12HB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6025-12HB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12hb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6025-12hb02a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/30/8506309-1053-1415-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.0 CFM (0.700m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 3975 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.141 lb (63.96 g)
- **Width:** 25.00mm