# OD6020-12HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD6020-12HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od6020-12hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od6020-12hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/76/8506765-1053-1233-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.0 CFM (0.504m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 30.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm