# OD5010-12HS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD5010-12HS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od5010-12hs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od5010-12hs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/23/8506231-1053-1225-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.2 CFM (0.314m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.1 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.50mm